
Skórzana tapicerka w samochodzie to wyjątkowy dodatek, który czyni auto bardziej luksusowym. Ale to także dodatkowy obowiązek, by tapicerka ta służyła nam jak najdłużej, w jak najlepszym stanie.
Jak często należy czyścić i pielęgnować skórzaną tapicerkę?
Odpowiedź jest nieoczywista… Niezbyt często, choć wielu wydawałoby się, że najczęściej jak się da. Odkurzać, tak. Ale pełna pielęgnacja nie powinna być stosowana częściej niż co 10 tygodni. Najlepiej przyjąć, że naszą skórzaną tapicerkę czyścimy raz na kwartał.
Taka częstotliwość powinna zagwarantować, że skóra w naszym aucie będzie służyła nam długie lata, będzie sprężysta i miękka.
Jak zatem dbać o skórzaną tapicerkę? Poznaj nasze cztery kroki.
Pierwszy krok: odkurzanie
To zabieg, który możemy i powinniśmy wykonywać najczęściej. To też najprostszy i najtańszy krok w dbaniu o skórzaną tapicerkę w samochodzie. Do odkurzania możemy bowiem użyć domowego odkurzacza, choć warto, by ten był zaopatrzony w stosowne końcówki, które pomogą dotrzeć do wszystkich szczelin.
Jeśli takiego nie mamy, możemy zakupić podręczny odkurzacz samochodowy, który zasilany jest prądem z samochodu. Budowa tego z założenia jest taka, by docierać nim w każde miejsce naszego auta. Można oczywiście też skorzystać z odkurzaczy, które znajdują się na myjniach samochodowych czy stacjach benzynowych.
Dzięki regularnemu odkurzaniu pozbędziemy się wszelkich okruchów, ziarenek piasku itp., które mogą rysować naszą tapicerkę. Należy jednak bardzo ostrożnie wykonywać oczyszczanie samochodu, by nie trzeć końcówką odkurzacza po skórze.
Krok drugi: czyszczenie
Teraz możemy przystąpić do właściwej pielęgnacji skórzanej tapicerki. Zaczynamy od nałożenia na specjalną szczotkę preparatu do czyszczenia, który rozprowadzamy równomiernie, delikatnie wcierając go w skórę. Czyścimy skórę po elemencie , nie doprowadzając do wyschnięcia cleanera.
Krok trzeci: pielęgnacja
Po zakończeniu czyszczenia konieczne jest też nałożenie środka zabezpieczającego i odżywiającego skórę, co pozwala na jej pełną konserwację. Tak samo jak w przypadku czyszczenia nakładamy odżywkę po elemencie i po chwili przecieramy zabezpieczoną powierzchnie czystą i suchą mikrofibrą.
Warto postawić na sprawdzone kosmetyki pielęgnacyjne renomowanych firm, gdyż tańsze zamienniki mogą nie zabezpieczyć odpowiednio tapicerki, a nawet, w skrajnych przypadkach, doprowadzić do jej uszkodzenia.
Krok czwarty: renowacja
Jeśli nasze auto ma już kilka lat, a tapicerka wcześniej nie była odpowiednio konserwowana może przydać się jej renowacja. Ta powinna poprawić jej jakość i wygląd, co przecież także jest niezwykle ważne. Na rynku znajduje się wiele preparatów, które nadają nowe życie skórze. Ważne jest, by tylko odpowiednio dobrać kolor środków naprawiających niedoskonałości, a cały proces przeprowadzić zgodnie z zaleceniami producenta.
Jeśli natomiast nie czujemy się na siłach, by samemu przeprowadzić proces renowacji skórzanej tapicerki auta, możemy powierzyć samochód w ręce specjalistów od autodetailingu. Renowacje stosuje się stosunkowo rzadko, a w kolejnych miesiącach możemy już sami zadbać o ochronę tapicerki przez wykonywanie czynności opisanych w pierwszych trzech krokach.