RABAT 8% NA PIERWSZE ZAKUPY. TYLKO Z KODEM: START

  • SSL Bezpieczne zakupy

  • Darmowa dostawa od 99zł

  • Szybka wysyłka

  • Najlepsze ceny

  • Sprawdzona jakość

Kup w ciągu 

12

[01.01]

a zamówienie wyślemy jeszcze dzisiaj.

W soboty i niedziele nie wysyłamy. Twoje dzisiejsze zamówienie wyślemy w poniedziałek.

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jutro.

Promocje
Agregat Prądotwórczy Inwertorowy Generator 2000W 1-fazowy
Agregat Prądotwórczy Inwertorowy Generator 2000W 1-fazowy
3 000,00 zł 1 999,00 zł
szt.
Mocny Agregat prądotwórczy Inwertorowy 3KW 5,5KM
Mocny Agregat prądotwórczy Inwertorowy 3KW 5,5KM
4 999,00 zł 3 999,00 zł
szt.
Agregat Prądotwórczy Inwertorowy 3,5kW Generator 3500W
Agregat Prądotwórczy Inwertorowy 3,5kW Generator 3500W
3 999,00 zł 2 999,00 zł
szt.
Producenci

Pranie tapicerki samochodowej. Zrób to sam!

Pranie tapicerki samochodowej. Zrób to sam!

Zabrudzona tapicerka w ukochanym aucie? Przygotowanie samochodu na sprzedaż? A może chęć odświeżenia używanego samochodu, który dopiero co zakupiliśmy? Nie musisz oddawać samochodu do wyspecjalizowanych firm. Tapicerkę możesz wyprać sam!

Jest tylko jeden ważny aspekt. Musimy dysponować wolnym czasem, by osiągnąć założony efekt. Niezwykle ważne przy praniu tapicerki jest bowiem dokładność wykonania, by nie pojawiły się zacieki, by nie przemoczyć tapicerki lub też nie pozostawić brudnych fragmentów.

Odkurzanie przed praniem tapicerki

Zanim przystąpimy do prania tapicerki należy dokładnie odkurzyć wnętrze samochodu. Dzięki temu usuwamy drobinki piasku, kurzu i inne luźne zanieczyszczenia. Proces ten należy rozpocząć od góry do dołu, jak każdą kolejną czynność wykonywaną przy czyszczeniu wnętrza auta.

Idealnie byłoby, gdybyśmy dysponowali kilkoma różnymi końcówkami do odkurzacza, twardą, szczelinową i z miękkim włosiem. Tą ostatnią rozpoczynamy proces odkurzania, zajmując się na wstępie podsufitką. Następnie używając końcówki szczelinowej odkurzamy przestrzenie w bokach drzwi, foteli i tylnej kanapy.

Następnie odkurzamy też same fotele i kanapę, a dopiero na końcu podłogę auta. Dużą uwagę poświęcamy także wszelkiego rodzaju szczelinom, w których mogły pozostać zabrudzenia.

Czyszczenie plastików

Kolejnym etapem przed przystąpieniem do prania tapicerki samochodowej jest oczyszczenie plastików. To niezwykle ważny etap, by za chwilę zabrudzenia z tworzyw sztucznych nie zabrudziły upranej już tapicerki.

Do czyszczenia plastików używamy Adbl Interior Cleaner lub Shiny Garage Insider, które doskonale usuwają nawet stare zabrudzenia i nadają wnętrzu nowego blasku. Po nałożeniu produktów do czyszczenia, pozostałości zabrudzeń zbieramy za pomocą suchej ściereczki z mikrofibry.

Bonnetowanie podsufitki i boczków drzwi

Zgodnie z wcześniejszymi radami, pranie tapicerki samochodowej rozpoczynamy od samej góry, czyli od podsufitki, a następnie boków drzwi. Przy tych elementach niezwykle ważne jest to, by nie przemoczyć zbytnio materiału, co mogłoby skutkować jego odklejeniem.

Jest jednak metoda czyszczenia, która mocno zmniejsza prawdopodobieństwo przemoczenia tapicerki. To bonnetowanie, czyli metoda prania ręcznego za pomocą produktów, które nie wymagają wypłukiwania.

Używając produktu ADBL Bonnet możemy od razu przystąpić do bonnetowania. Ewentualnie inne z produktów mogą wymagać rozcieńczenia np. Shiny Garage Extra Dry.

Nanosimy niewielką ilość produktu na ściereczkę z mikrofibry i rozpoczynamy czyszczenie. Podsufitkę czyścimy od tyłu do przodu, w prostych liniach, ale w kilka stron. Dzięki temu usuniemy zdecydowaną większość zanieczyszczeń.

Uważajmy jednak, by nie przemoczyć materiału, dlatego też często zmieniajmy ściereczki, a po zakończeniu procesu, przetrzyjmy podsufitkę raz jeszcze suchą ściereczką z mikrofibry.

Podobnie postępujemy w przypadku czyszczenia drzwi obitych tapicerką.

 

Pranie ekstrakcyjne tapicerki

Przed przystąpieniem do właściwej części prania tapicerki samochodowej warto wykonać próbę stabilności kolorów w mało widocznym miejscu. Jeśli próba ta wyjdzie pozytywnie (nie pojawią się odbarwienia) można rozpocząć pranie.

Cały proces prania powinien przebiegać według schematu: od góry do dołu, czyli zaczynamy od zagłówka, oparcia, przez siedzisko, wykładzinę i dywaniki. Warto też podzielić pracę na poszczególne etapy i osobno czyścić miejsce kierowcy, pasażera, tylną kanapę i bagażnik.

Rozpoczynając pranie tapicerki nakładamy na czyszczone miejsca za pomocą atomizera Maxifi Master Pre-Spray bądź ADBL Pre-Spray i dokładnie go wcieramy np. za pomocą dedykowanej do tego szczotki. Następnie pozostawimy czyszczone miejsce na kilka minut (wg instrukcji na opakowaniu produktu).

Kolejnym etapem jest odciąganie zanieczyszczeń za pomocą odkurzacza ekstrakcyjnego.

Następnie używając końcówki natryskująco-ssącej podajemy na początku preparat ułatwiający wypłukiwanie zanieczyszczeń np. Maxifi Power Rinse ew. ADBL Textile Rinse, następnie już bez dodawania składników, odsysamy zabrudzenia i nadmiar wilgoci. Każdą z tych czynności powtarzamy dwu lub trzykrotnie, wykonując ruchy podłużne, od góry do dołu.

Po skończonym praniu pozostawiamy tapicerkę do wyschnięcia, a następnie sprawdzamy, czy nie pozostały na niej widoczne plamy. Jeśli takowe się pojawią, dany element pierzemy jeszcze raz.

Ważną rzeczą przy praniu tapicerki samochodowej jest to, by nie doprowadzić do jej przemoczenia. Aplikujmy wodę i substancje czyszczące w takich dawkach, by móc swobodnie odciągnąć wodę. Samo czyszczenie natomiast idealnie byłoby robić wyciągając fotele i kanapę. Niemniej jednak nie jest to kluczowy element prania tapicerki.

Jeśli natomiast chcesz dbać o skórzane wnętrze samochodu przeczytaj nasz poradnik odnośnie czyszczenia tapicerki skórzanej.


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl